18.8.2018  -FF-

Směsku fotek z činnosti  za poslední období najdete zde:  https://aknm.rajce.idnes.cz/Smeska/  Několik snímků je i z Hronova, kde nás na HOP úspěšně reprezentoval Brt, ale i Michal a David.


14.7.2018   -FF-

V sobotu na kopci nic mimořádného.  2 málo úspěšné vzlety Ryzákem vystřídal pokus o opravu motoru Bloudila, taktéž bez kladného výsledku. Zato oslava mladého pilota Dana Kubrta byla nadmíru úspěšná. Dan oslavil nejen nedávnou pilotní zkoušku, ale i uletěnou první deklarovanou trať, přeškolení na Vosu a nechybělo moc a mohl oslavovat i 5ti hodinovku  (rada zkušenějších: více mléka pij a lahve nezahazuj).
Dane, ať Ti to létá! 

Více foto zde: https://aknm.rajce.idnes.cz/Danovo_zapisne/

19.6.2018-Brt-
Od 18.6. do 22.6. 2018 a od 25.6. do 29.6. 2018 probíhá nad naším územím mezinárodní vojenské letecké cvičení Sky Avenger 2018. Hlavně přeletáři důsledně plánujte tratě :-)
http://aekvysokov.websnadno.cz/aktuality/2018/aip_sup_13_18_sky_avenger.pdf       
http://aisview.rlp.cz/

14.6.2018-Brt-
Ještě než nám modeláři - závodníci obsadí letiště, zorganizovali jsme plachtařský provoz. Světe div se, letěli všichni naši bílí i žlutí miláčci a co víc, všichni měli ve svých loggerech nadeklarováno!!! To jsem u nás zažil v historii poprvé a doufám, že už to bude běžný trend. Sice se projevili určité technické nedokonalosti, ale to doladíme. V CPS by se mělo objevit 5 výkonů. Náš nový pilot Dan Kubrt si v rámci výcviku ulétl první deklarovaný přelet, takže gratuluji. V poměrně velkých rozpadech to byla s Ryzákem dřina. Foto zde: https://aknm.rajce.idnes.cz/2018-06-15_Patecni_termika/  a video zde:  https://youtu.be/duc6S2yJIKw  


13.6.2018-Brt-

Modelklub Náchod pořádá na našem letišti ve dnech 16.-17. června 2018
Mistrovství české republiky termických větroňů kategorie F3J.
Propozice soutěže.

Po dobu konání akce bude provoz na letišti omezen!!!

9.6.2018  -FF-

Události posledních dnů.
Zatímco naši reprezentanti tvrdě bojovali na závodech na Rané, my stačili dokončit prodej Vosičky a vyprovodili ji při jejim posledním startu z kopce. 

O několik dnů později jsme uvítali "zlaté kochy" z Rané. Díky za skvělou reprezentaci! Gratulujeme!

Noví členové AK, Rosťa a Saša uspořádali mohutnou uvítací oslavu. Nadšená z toho byla i naše kočička Tůča a tak nám porodila 5 koťat.

Více foto zde:  https://aknm.rajce.idnes.cz/2018-05-26_a_06-1a9/


1.6.2018-Brt-
Ahoj kamarádi a kamarádky,

1. Brigády
na našich webových stránkách, vstup pro členy / brigády je umístěn nový dokument s rozpisem prací potřebných v našem aeroklubu.
 
Mrkněte na to, pokud by vás ještě něco napadlo, doplníme.
Koordinátorem prací je správce letiště Péťa Glaser, tel.602 133 178, mail: glaser.p@seznam.cz
 
2. Společenská akce
V pátek 8.6. 2018 přibližně od 18. hod. proběhne v rámci zavírání nůžek :-) společenská klubová akce. Občerstvení (pivo, maso z lorny) zajistí formou zápisného naši noví členové. V případě hezkého počasí se budeme družit před "C", pokud bude nevlídno, schováme se v Leteckém klubu.
 
Moc vás prosím, potvrďte mi na můj mail: seibrt@seznam.cz do pondělí 4.6.2018 vaši účast / neúčast kvůli zajištění občerstvení, abychom pak na sebe nemuseli hladově a žíznivě koukat případně plnit mražáky přebytky. Děkuji a moc se těším,
Brt

 

27.4.2018-Brt-
Přátelé, kamarádi,
vracíme se zpátky domů na náš krásný kopec. Díky tomu, že čtvrtá disciplína byla velmi náročná na to se vůbec udržet ve vzduchu a nakonec byla přepočtena na let na vytrvalost, v čemž jsme opravdu dobří a disciplínu jsme vyhráli, a díky tomu, že se v očekávaném nejlepším sobotním počasí nakonec vůbec neletělo, odvážíme si z Rané opět medaili, tentokráte o stupínek cennější, než v roce 2016, takže zlatou :-) Jsme rádi, že se s vámi můžeme o tento úspěch pro náš klub podělit a těšíme se domů. Tome, doufám, že se tam nahoře raduješ s námi a díky, že jsi stavěl stoupáky do dráhy našeho letu, když to bylo nejvíce potřeba. 

Brt+Burda

24.5.2018 -Brt-
Posíláme pozdravy z Rané u Loun. Máme se tu skvěle. Letěli jsme 4x, 2 dny odpočinku a zítra možná zase polétáme. Kurvítka máme pouze ručně stavitelná, ale zatím se docela trefujeme, kam potřebujeme. Bednu zatím držíme, ale bude to těžké, soupeři jsou velmi silní. Více na následujících video shotech, z důvodu časové tísně bez cenzury :-)  Mějte se a držte nám palce, Brt+Burdýšek
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaB0RpKXezQB3CL_hwFjCRhw-k6efQVE8

http://sohaje.aeroklubrana.cz/

18. - 20.5.2018   -FF-

Akce Bloudil postoupila do fáze záletu a prvých seznamovacích letů přítomných uchazečů o výcvik.
Mezitím jsme se věnovali naložení Ryzáka na transportní vozík, aby naši osvědčení reprezentanti (Burdýšek s Brtem) mohli vyrazit na cestu na Ranou. Přejeme jim mnoho úspěchů a zase "bednu"!

V sobotu plachtaři s napětím očekávali přílet kupců Vosičky 2502 z Hořic. Vše proběhlo podle plánu, obchod byl řádně uzavřen a Vosa nás příští víkend navždy  opustí. 

Hlavním sobotním programem ale bylo svíjení ohradníku. To se povedlo v poměrně krátkém čase.
Vřelé díky všem zúčastněným!


 

12. - 13.5.2018  -FF-

Sobota i neděle bez zvláštní termiky a když už nějaká byla, tak hrozila bouřka a odvážlivci byli VLP povoláni do bezbečí. Takže zase žádná  "300" ani Hvězda.
Nezbylo než se věnovat Bloudilovi. Toho jsme pořádně oprášili, omyli, doladili malé nedostatky a je připraven vyrazit do boje.

Jiná parta, až do spodního prádla, odhalila "Fešandu" a snažila se najít unikající signál flarmu a přimět ho ke spolupráci. Kocour Tůča to kontroloval.

https://aknm.rajce.idnes.cz/2018-05-12_a_13_Bez_termiky/


 

28.4. a 5.5.2018   -FF-

V sobotu proběhlo další čištění lesa, svoz roští a nepotřebného odpadu na hranici pro čarodějnice.
Odpoledne pak poslední přípravy Ryzáka na pilotní zkoušku Dana Kubrta. Ta proběhla úspěšně a tak máme nového pilota.  Gratulujeme!

V sobotu o týden později Pepa Šobr za silného větru vystoupil do výše střechy hangáru, aby opravil pokusy silného větru o odfouknutí střechy.  To se mu, za mohutné fyzické i morální podpory nás ostatních, podařilo.

Fotky řeknou více: https://aknm.rajce.idnes.cz/2018-04-28_Cisteni_lesa/


 

25.4.2018-MIK-
................................................................................................................................................
Zdarec vespolek,
blíží se nám tradiční čarodějnice... snad opět se nás sejde v klubovně hodně... bude se začínat v podvečer a v klubovně s melodiemi Vendy Rejzka a spol..To byla ta dobrá zpráva... ale ještě před tím je potřeba dočistit ten náš lesíček pod klubovnou od všeho co se oklestilo od vývratů. Je tam hodně větví, které je potřeba stahat k cestě tak, aby je bylo možné naložit na vlek a odvézt na hranici a nechat spálit čarodějnicím. Proto, kdo můžete, přijeďte v sobotu dopo... a dejte se do toho. Tak tedy zase ... brigáda.. Díky za výbor Lacmik

................................................................................................................................................

23.4.2018-Brt-
Za co chceme po uplynulých dnech poděkovat ???

starému výboru za dosavadní práci, přípravu a vedení členské schůze
Jirkovi Vlčkovi za občerstvení a svaření dílu
panu Kosinkovi za uvláčení letiště
Kubovi Bahníkovi za následné uválcování letiště těžkou technikou
Vildovi Kůtkovi za vytahání kmenů z lesa
Honzovi Červenému za zapůjčení pásů
a ještě pí. Štolové za ušití nového větrného pytle

Komu chceme popřát???

Toníkovi Markovi k 85. narozeninám
Jirkovi Vlčkovi k 70. narozeninám
novému výboru k další práci pro náš klub

20. - 22.4.2018 -FF-

Co jsme všechno stihli o víkendu 20. - 22.4.2018:

- oslavit 85 let Tondy Marka,
- uválcovat VPD,
- vyměnit potrhaný větrný pytel,
- opravit závadu u Ryzáka,
- odměnit vítěze Vysokovské hvězdy,
- vyměnit vadné palivové čerpadlo u Bloudila,
- namontovat aretaci dvířek u Bloudila,
- nastěhovat stoly k hospůdce,
- v Ryzáku či Vose marně hledat stoupavé proudy,
- předvést VSO 2502 zájemcům Hořic,
- aktivně se zúčastnit členské schůze AK s hlavním programem volby nové rady,
- odevzdat do Jaroměře zapůjčené pásy do Ryzáka,


Více foto: https://aknm.rajce.idnes.cz/2018_-_04_-_20.-22._Rusny_vikend/

14.4.2018  -FF-

Po chladném sobotním ránu se zataženou oblohou se odpoledne ukázalo sluníčko a postupně se začaly vytvářet pěkné řady kumulů.  Toho jsme  využili a Pavel nás se Sambou ke kumulům přiblížil. Tam to sice nebyla žádná sláva, nejčastěji tak 1 m/sec., ale i to nám umožnilo se trochu více porozhlédnout po okolí než při krátkých zimních letech. Díky všem zúčastněným za pěkné polétání. Příště dáme nějaký přelet.
Několik fotek zde:  https://aknm.rajce.idnes.cz/2018-04-14_Plachtarske_jaro/


6. a 7.4.2018-Brt-
V pátek nás navštívil pan Vavřín a provedl KLZ na Vosičce 02 a Fešandě. Moc děkujeme!!! V sobotu jsme konečně vytáhli zbylé oře z hangáru a s poměrně velkou pečlivostí je začali oprašovat. Provedli se další roční prohlídky, Samba v péči Michala vypadá, jako by právě sjela z výrobní linky. Ryzák pod rukama Honzy spolykal poměrně dost kapek oleje do svých hejblátek, Žloutenka i  Sedmička jsou připravené do luftu. Bloudil v péči Burdýška dostal nová boční skla, přes která je dokonce i vidět. A jako bonus Míra s Frantou provedli jarní úklid ve Vile, vstoupit se dá pouze v přezůvkách, abychom hned nedegradovali výsledek jejich práce. Péťa Glaser se postaral o zapojení vody, takže sezóna může začít. Všem děkuji, udělalo se toho opravdu hodně.
Tome, jestli nás někde pozoruješ a já vím, že určitě ano, myslím, že máš radost i za nás. A Jako bych Tě slyšel, proč ještě nelítáte, když je tak hezky??!!! Ale to brzy přijde. Tak nám tam nahoře nachystej pořádné stoupáky!   :-)

Více fotek zde: https://aknm.rajce.idnes.cz/6._7.4.2018_Jarni_predvzletove_povinnosti/


 

31.3.2018  -FF-

Ještě několik fotek z pokračující  likvidace  větrné smršti:  http://aknm.rajce.idnes.cz/2018-03-31_Pokracujici_likvidace_nasledku_vichru_z_hor/


 

27.03.2018-MIK-
Zdarec vespolek,
minulou sobotu proběhlo potřebné odvětvení padlých stromů . Vytahání kulatiny k cestě Milan domluvil s Jirkou Kosinkou. Tady je tedy vše OK.  A stále platí možnost odvozu okleštěných větví každému , komu by se hodily např. na krbování doma  a pod.  Konečné vyčistění lesa proběhne před Čarodějnicemi...
Dnes došly plechy na opravu části poškozené střechy na klubovně. Tj. od komína směrem k buňkám.

TUTO SOBOTU 31.03. OD 9 hodin JE POTŘEBA SE DO TOHO PUSTIT ....A DODĚLAT
 
Střecha je děravá, provizorně zakrytá ne zcela kvalitní plachtou a plavák by určitě nadělal neplechu  uvnitř klubovny.
Co je tedy potřeba s sebou.... akuvrtačku, elvrtačku, flexku, maflik, homelitku, nůžky na plech, pilky a cokoliv dalšího, co koho napadne..... Starý onduline se musí sundat, opravit co eventuálně prasklo v dřevěnné konstrukci. Nové plechy délka 4 metry a spojovací materiál jsou...
 
Komu se to hodí, přijeďte zase na brigádu.....
Velké díky a dobré počasí s sebou,    Lacmik   

24.03.2018-MIK-
Zdarec vespolek,
a abychom byli aktuální k tomu co se dnes podařilo zmáknout, ale i ke kolegům, kteří se omluvili a i k vám dalším... tak pár slov k sobotě. Díky všem co jste dnes mákli a bylo vás hodně , kromě požadovaného oklestění a pokrácení polomů došlo i na skácení stromů, které musí bohužel také dolů. A navíc plachtaři zorganizovali opravu odfouknuté střechy nad spodním hangárem a potom ještě si dali nášup a makali pod bubnem ... Nečekaným překvapením byl Lukáš, který přijel se svým osobním vozítkem :-)) neboli super těžkou technikou , která umí tahat, bagrovat, zvedat atd... . A tak došlo i na velice potřebnou opravu příjezdové cesty, ... LUKY super a díky. A škoda, že jsem tě bliknul jen jednou... 
Závěrem ... brigáda splnila potřebné a navíc se podařilo udělat mnohem víc.. tak ještě jednou velké díky všem vám ,na které je spolehnutí... a na závěr klik na rajče a pár obr.... 
http://lacmik.rajce.idnes.cz/Sobota_s_motorovkama_a_jeste_vic.../

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

20.03.2018-MIK-
Zdarec vespolek,
na stránkách máme fotky o tom jaké máme nadělení pod klubovnou a na klubovně. Dnes proběhla prohlídka zástupce Lesů čr. Budou se podílet na likvidaci se svojí technikou na škodách, které způsobily padlé stromy z jejich pozemku. 
Požadují z naší strany uklidit vývraty pokud možno všech stromu, které spadly z našeho pozemku a kvůli kterým nelze zatím jejich techniku od silnice  nasadit. 
Obětavou pomoc už v neděli na kafi nabídl Láďa,  Pepa Veska a další chlapi ...super..., a poté byl rychle uklizen strom přes cestu nad závorou a dnes Pepa likvidoval  průser na střeše klubovny. Co šlo odřezal  a je to  na  na zemi. Střecha odlehčena. Stále i tak  stěnu klubovny dále zatěžují silné kmeny, které je riskantní bez techniky a dřevorubeckých zkušeností dostat na zem tak, aby nerozbouraly stěnu . Ale už víme, že střecha klubovny z onduline vlnovek má díry a šablony se  budou  muset vyměnit... odhad je cca  10 kusů i více.

Ale k věci...zítra v úterý 20.3.  dopo zástupce Lesů přiveze přesnou gps za účelem vymezit  hranici  jejich pozemku a povinností co mají uklidit. Budu u toho a hranici  označím.
Na sobotu je nutné udělat masivní brigádu všech členů , kteří mohou přijet a zlikvidovat padlé kmeny. Ty kmeny, co mají hnědý střed do metrů a ty co jsou zdravé a leží pokrátit na 4 metry pro další využití .
Každý kdo se odhodláte pomoci vezměte s sebou jakékoliv nářadí... sekery , motorovky, lana , řetězy a pokud by někdo měl k dispozici i těžkou techniku na tahání či zvedání, tak je vítán.Náš traktor je momentálně v GO.

Výbor klubu se proto obrací se žádostí na každého kdo může přijet ... a děkuje všem co přijedou.   A to i během týdne ,  dle možností i odpoledne ....

 Pěkný večer    Jarda Lacmik
Úterní nasazení těžké techniky bylo úspěšné. Velké díky za pochopení a spolupráci ..... patří novému kolegovi Rosťovi Dudkovi a jeho partě. A Pepa Veska celé dopo žhavil motorovku... Střecha už bez zátěže, ale děravá. Bude nutná nová krytina. Tak v sobotu .... 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

18.03.2018-Brt-

Vichr z hor nám dnes v noci připravil další náplň brigádnické činnosti.
Letecký klub "U vrtule" měl namále.  https://aknm.rajce.idnes.cz/2018-03-18_Vichr_z_hor

-MIK-
Nedělní kafe tak trochu jinak...   https://lacmik.rajce.idnes.cz/Tak_nam_na_kopci_fouklo_17.3.2018

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11.03.2018-Brt-
Na sobotní schůzce výboru AK bylo mj. dohodnuto, že termín výroční členské schůze je stanoven na neděli 22.dubna 2018, začátek v 9,30 hod. Schůze se bude konat v klubu " U vrtule" a protože se jedná o schůzi volební, výbor rozhodl takto: Aby hlasování o novém složení výboru AK bylo jednoduché a spravedlivé, vyzýváme všechny členy AK Náchod, kteří mají zájem a chuť pracovat další dva roky ve výboru, aby svou kandidaturu oznámili emailem nebo osobně M. Petráčkovi, nejpozději do 15. dubna 2018. Potom bude vytištěna kandidátka a členové na schůzi zvolí pětičlenný výbor.
Za výbor AK  Milan Petráček

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

10.03.2018  -FF-

Prvá brigáda v novém roce

Zvláště úrodná půda v předpolí dráhy 27 způsobuje bujný růst různých křovin do neúměrné výše a chceme-li tuto dráhy používat tak nezbývá, než likvidaci křovin věnovat první jarní bigádu.
Tak tomu bylo i letos. Pár fotek a video zde:  https://aknm.rajce.idnes.cz/2018-10-03_Likvidace_krovin/


 

03.03.2018  -FF-

Sobota, -12°C, ostrý ledový vítr, slunečno.
Vilu jsme v časných ranních hodinách začali vyhřívat a jak se teplota zvyšovala, tak přibývalo zájemců o zimní polétání. Po dosažení optimálních 30° už nás bylo 7, s kocourem, který třeskuté mrazy přežil, tedy 8. Po krátké diskuzi a nakrmení kocoura nás Míra K. pohostil výbornou bramborovou polévkou z kuchyně své ženy Jany. Poté jsme vyrazili vytahovat naše poletovadla a narazili na zádrhel č.1, kola Samby byla zamrzlá a ne a ne se otáčet. Po marném klepání, škrábání, šťouchání, bylo nutné kryty demontovat a ledy či zmrzlé bláto odstranit. Mezitím studený vítr ještě zesílil, ale přesto jsme Davidovu Vosu připravili na start.  Pak se dostavil zádrhel č.2, Samba už sice byla schopná pojezdu, ale motor nebylo možné natočit. Po mnoha pokusech jsme vše zase uklidili do hangáru a rozloučili se s nadějí, že příště bude líp. 
Několik fotek zde: https://aknm.rajce.idnes.cz/2018-03-03_Nepodareny_vzlet/


 

24.02.2018  -FF-

Školení a bowling

Nejprve nás školitel Brt názorně seznámil s tím kde hledat stoupavé proudy a jak se v nich ustředit.
Odpoledne jsme se v hojném počtu sešli na Rychtě k bowlingovému klání.
Foto zde: https://aknm.rajce.idnes.cz/2018-02-24_Bowling/


 

17.2.2018  -FF-

V příjemně vytopené vile jsme pokračovali v diskuzi o našich problémech a jak je v nejbližších dnech budeme řešit. Poté následovalo pohoštění, které zajistil Pavel S. (co to slaví?). Odpoledne jsme ze zimního spánku probudili Ryzáka a Davidovu Vosu a letos poprvé se prolétli nad zasněženou krajinou. V klidném ovzduší to byl pěkný zážitek. 
Několik fotek zde:  https://aknm.rajce.idnes.cz/2018-02-17_Prve_zimni_okruhy/


 

15.2.2018 -David-

Dnes za pěkného slunečného odpoledne Pavel přelétl s Bloudilem do Jaroměře.  Já jsem vyrazil napřed jako pozemní personál.  Po ukázkovém okruhu a přistání jsme předali Bloudila do servisu k seřízení motoru. Pár fotek z odpolední akce zde: https://aknm.rajce.idnes.cz/2018-02-15_Bloudil_v_Jaromeri/

 

10.2.2018-Brt-
Ahoj kamarádi,
v sobotu 24.2.2018 se uskuteční 8. ročník bowlingového klání pilotů.

Soutěžit začneme na drahách v Novém Městě n. Metují na Rychtě od 16.00 hod.
Vaši účast prosím oznamte na můj mail:seibrt@seznam.cz, uzavírka přihlášených bude 18.2.2018 kvůli rezervaci drah.
Tímto jste srdečně zváni a těším se na vás!!!
Brt

10.2.2018-Brt-
Plánovaný provoz, bohužel už bez Tomáše, se nakonec díky počasí neuskutečnil. Ve vile ale bylo příjemně. Naplánovali jsme akce na letošní sezonu, zajedli to dobrým jídlem z komína, prostě klasika. Nakonec i Bloudil opustil hangár, i když jen na chvilku. Protože rozřezaný strom uklidil někdo za nás, pracovat se bude až příště. A doufáme, že se bude i létat.

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Tomáši,
    poznali jme Tě jako přímého, čestného, velmi pracovitého, šikovného a vždy veselého člověka. Prožívali jsme s Tebou na letišti pěkné chvíle. Často jsi nás překvapoval svojí aktivitou, rychlým jednáním i prozíravým výhledem do budoucna.

    Byl jsi naším přísným, bdělým a přitom vlídným instruktorem, VLP, či nekompromisním panem Lórencem, a především nositelem dobré nálady.

    Děkujeme Ti za to, co jsi nás naučil a co jsi pro nás a náš aeroklub vykonal. Budeš nám hodně chybět.

    Pokud chcete na Tomáše zavzpomínat, smuteční setkání se uskuteční v restauraci Na Statku v Šonově v pátek 2.2.2018 po poledni.


 

I v roce 2018, kolik startů - tolik přistání !!!

TOPlist